Hoppa till sidans innehåll

Resultat 5-klubb 2018-03-18

2018-03-19 07:28
  • Uppdaterad: 2018-03-19 07:35

Grattis alla HSS simmare som deltog vid 5-klubbstävlingen 2018-03-18 och som såg till att HSS vann ännu en deltävling! Vi fick se många fina simningar och även några kval till Gästrikeserien.

Poängställningen blev följande vid tävlingen:

HSS, 214 poäng
GSS, 193
SSHK, 153
Sim 77, 134

Resultat Totalt - Officiell 

 
  Tävling  5-Klubb nr 2    Utskriftsdatum  18 mars 2018   
  Tävlingsort  Gävle    Utskriftstid  17:52   
  Arrangör  Harnäs Skutskär Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  18 mars 2018         
 
 
Gren 1, 50m Bröstsim Dam 12år ä, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ronja Nordlund  2006  Gävle Simsällskap            46.01   
Iza Johansson  2005  Gävle Simsällskap            46.70   
Ida Ljunggren  2005  Sandvikens Sim och Hoppklubb            46.84   
Tekle Batsikadze  2005  Gävle Simsällskap            47.32   
Judith Forsberg  2005  Gävle Simsällskap            47.91   
Ida Persson  2006  Sim 77 Hofors            48.71   
Narin Ahmad  2005  Harnäs Skutskär Simsällskap            49.75   
Rebecca Öhman  2006  Gävle Simsällskap            50.20   
Judith Megyesi  2006  Harnäs Skutskär Simsällskap            51.72   
10  Emma Lindström  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap            52.12   
11  Noemi Megyesi  2005  Harnäs Skutskär Simsällskap            52.76   
12  Isabelle Puhls Sjöstrand  2006  Sim 77 Hofors            53.13   
13  Fanny Karlsson  2004  Gävle Simsällskap            55.07   
14  Vera Kling  2006  Sim 77 Hofors            55.28   
15  Rhoswen Sular  2006  Sim 77 Hofors            1:05.44   
16  Ebba Sundberg  2006  Gävle Simsällskap            1:07.11   
Agrin Tak  2006  Harnäs Skutskär Simsällskap            DNS   
Maja Edring  2002  Gävle Simsällskap            DNS   
Bano Mohammed  2005  Gävle Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 2, 50m Bröstsim Herr 12år ä, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Martin Riljak  2004  Gävle Simsällskap            41.46   
Sebastian Stolt  2006  Gävle Simsällskap            48.26   
Arvid Fors  2006  Sandvikens Sim och Hoppklubb            1:02.77   
Billy Appelgren  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb            1:07.22   
                     
 
Gren 3, 25m Bröstsim Damer 9 år y, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Othilia Östlund  2010  Harnäs Skutskär Simsällskap            26.82   
Ella Snellman  2009  Sim 77 Hofors            29.48   
Majken Lönn  2009  Harnäs Skutskär Simsällskap            30.60   
Viola Forsberg  2010  Gävle Simsällskap            30.73   
Emma Johannesson  2010  Gävle Simsällskap            32.55   
Josefin Holmkvist  2009  Sim 77 Hofors            33.15   
Ella Hedlund  2010  Harnäs Skutskär Simsällskap            34.09   
Aryana Khalil  2009  Sandvikens Sim och Hoppklubb            34.44   
Molly Lindberg  2009  Sim 77 Hofors            40.04   
10  Liv Puhls Sjöstrand  2010  Sim 77 Hofors            47.53   
Julia Parenmark  2009  Harnäs Skutskär Simsällskap            DSQ   
Tyra Karlsson  2010  Sim 77 Hofors            DSQ   
                     
 
Gren 4, 25m Bröstsim Herrar 9år y, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ruben Rosén  2009  Sandvikens Sim och Hoppklubb            28.97   
Olle Hedenström  2009  Sandvikens Sim och Hoppklubb            33.13   
Levi Waxin  2010  Gävle Simsällskap            33.39   
Rasmus Holfve  2010  Gävle Simsällskap            35.90   
Linus Schylander  2010  Sim 77 Hofors            40.01   
Sebastian Albornoz  2009  Harnäs Skutskär Simsällskap            44.46   
Hjalmar Edorsson  2009  Gävle Simsällskap            46.11   
Lukas Clavebro  2011  Gävle Simsällskap            DNS   
Gordon Lundberg  2009  Gävle Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 5, 50m Bröstsim Damer 11år, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elsa Östman  2007  Gävle Simsällskap            57.10   
Klara Appelgren  2007  Sandvikens Sim och Hoppklubb            57.28   
Ebba Karlsson  2007  Sim 77 Hofors            59.24   
Sofie Sahlin  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap            1:12.40   
Ellen Dahlin  2007  Gävle Simsällskap            1:16.24   
Tania Vanghelescu  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap            1:26.68   
                     
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar 11år, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Aston Horn  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap            51.30   
Erik Sjökvist  2007  Gävle Simsällskap            52.44   
Oliver Fors  2007  Sandvikens Sim och Hoppklubb            58.43   
Måns Jakobsson  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap            1:00.72   
Calle Herthelius  2007  Sandvikens Sim och Hoppklubb            DSQ   
                     
 
Gren 7, 50m Bröstsim Damer 10år, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ida Puhls Sjöstrand  2008  Sim 77 Hofors            54.53   
Alice Byström  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            58.40   
Ida Hellström  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            59.00   
Alma Schylander  2008  Sim 77 Hofors            59.40   
Alicia Ivarsson  2008  Sandvikens Sim och Hoppklubb            1:00.66   
Tua Hvit  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            1:03.30   
Emmy Olsson  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            1:04.35   
Liv Glumoff  2008  Gävle Simsällskap            1:05.81   
Astrid Dotzauer  2008  Sandvikens Sim och Hoppklubb            1:08.77   
10  Melly Lindberg Sköld  2008  Sandvikens Sim och Hoppklubb            1:13.07   
                     
 
Gren 8, 50m Bröstsim Herrar 10år, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Nils Edberg  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            53.67   
Jerry Nylander  2008  Sim 77 Hofors            56.83   
Ata Östlund Keklik  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            56.93   
Filip Jaworski-Lindström  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            1:02.31   
Oskar Johannesson  2008  Gävle Simsällskap            1:02.82   
Isak Forsberg  2008  Gävle Simsällskap            1:28.17   
                     
 
Gren 9, 50m Frisim Damer 12år ä, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Maja Edring  2002  Gävle Simsällskap            36.08   
Stina Hedlund Loman  2006  Gävle Simsällskap            36.15   
Fanny Karlsson  2004  Gävle Simsällskap            37.90   
Judith Forsberg  2005  Gävle Simsällskap            40.10   
Vera Kling  2006  Sim 77 Hofors            40.91   
Emma Lindström  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap            41.08   
Rebecca Öhman  2006  Gävle Simsällskap            42.09   
Isabelle Puhls Sjöstrand  2006  Sim 77 Hofors            42.37   
Narin Ahmad  2005  Harnäs Skutskär Simsällskap            43.96   
10  Ronja Nordlund  2006  Gävle Simsällskap            45.77   
11  Ebba Sundberg  2006  Gävle Simsällskap            46.71   
12  Judith Megyesi  2006  Harnäs Skutskär Simsällskap            47.69   
13  Rhoswen Sular  2006  Sim 77 Hofors            53.12   
14  Bano Mohammed  2005  Gävle Simsällskap            58.28   
Agrin Tak  2006  Harnäs Skutskär Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 10, 50m Frisim Herrar 12år ä, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Billy Appelgren  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb            38.56   
Arvid Fors  2006  Sandvikens Sim och Hoppklubb            54.47   
                     
 
Gren 11, 25m Frisim Damer 9år y, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ella Snellman  2009  Sim 77 Hofors            23.17   
Othilia Östlund  2010  Harnäs Skutskär Simsällskap            23.96   
Majken Lönn  2009  Harnäs Skutskär Simsällskap            27.62   
Josefin Holmkvist  2009  Sim 77 Hofors            27.70   
Emma Johannesson  2010  Gävle Simsällskap            27.89   
Viola Forsberg  2010  Gävle Simsällskap            28.11   
Tilda Skärström  2011  Sandvikens Sim och Hoppklubb            29.57   
Molly Lindberg  2009  Sim 77 Hofors            29.86   
Aryana Khalil  2009  Sandvikens Sim och Hoppklubb            29.92   
10  Ella Hedlund  2010  Harnäs Skutskär Simsällskap            29.93   
11  Liv Puhls Sjöstrand  2010  Sim 77 Hofors            32.19   
12  Julia Parenmark  2009  Harnäs Skutskär Simsällskap            34.22   
13  Tyra Karlsson  2010  Sim 77 Hofors            35.76   
                     
 
Gren 12, 25m Frisim Herrar 9år y, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ruben Rosén  2009  Sandvikens Sim och Hoppklubb            25.84   
Linus Schylander  2010  Sim 77 Hofors            27.65   
Sebastian Albornoz  2009  Harnäs Skutskär Simsällskap            27.95   
Olle Hedenström  2009  Sandvikens Sim och Hoppklubb            29.76   
Hjalmar Edorsson  2009  Gävle Simsällskap            42.28   
                     
 
Gren 13, 50m Frisim Damer 11år, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Klara Appelgren  2007  Sandvikens Sim och Hoppklubb            43.49   
Ebba Karlsson  2007  Sim 77 Hofors            53.36   
Sofie Sahlin  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap            1:03.40   
Tania Vanghelescu  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap            1:26.44   
                     
 
Gren 14, 50m Frisim Herrar 11år, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Calle Herthelius  2007  Sandvikens Sim och Hoppklubb            46.26   
Måns Jakobsson  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap            53.92   
                     
 
Gren 15, 50m Frisim Damer 10år, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ida Puhls Sjöstrand  2008  Sim 77 Hofors            42.45   
Astrid Dotzauer  2008  Sandvikens Sim och Hoppklubb            47.77   
Ida Hellström  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            47.80   
Alma Schylander  2008  Sim 77 Hofors            47.95   
Melly Lindberg Sköld  2008  Sandvikens Sim och Hoppklubb            49.51   
Alicia Ivarsson  2008  Sandvikens Sim och Hoppklubb            51.28   
Tua Hvit  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            51.87   
Alice Byström  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            55.41   
Emmy Olsson  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            57.42   
10  Liv Glumoff  2008  Gävle Simsällskap            1:05.06   
                     
 
Gren 16, 50m Frisim Herrar 10år, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Nils Edberg  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            42.44   
Ata Östlund Keklik  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            42.66   
Jerry Nylander  2008  Sim 77 Hofors            44.04   
Filip Jaworski-Lindström  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            52.37   
Oskar Johannesson  2008  Gävle Simsällskap            54.62   
Isak Forsberg  2008  Gävle Simsällskap            1:05.42   
                     
 
Gren 19, 4X25m Frisim Mixed, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    25m        Tid  Status 











 
Lag 1 Gss  Gävle Simsällskap            1:13.74   
                   
        1:13.74        1:13.74   
                   
        1:13.74        1:13.74   
                     
Hss  Harnäs Skutskär Simsällskap            1:32.11   
                   
        1:32.11        1:32.11   
                   
        1:32.11        1:32.11   
                     
Lag 2 Sim 77 Hofors  Sim 77 Hofors            1:35.91   
                   
        1:35.91        1:35.91   
                   
        1:35.91        1:35.91   
                     
Lag 1 Sim 77 Hofors  Sim 77 Hofors            1:40.41   
                   
        1:40.41        1:40.41   
                   
        1:40.41        1:40.41   
                     
Lag 2 Gss  Gävle Simsällskap            1:42.08   
                   
        1:42.08        1:42.08   
                   
        1:42.08        1:42.08   
                     
                     
 
Skribent: Susanne Åkerman Edvinsson
Epost: Adressen Gömd
För att hitta till FjärranHöjder badet i Gävle tryck här för en Karta

SISU hemsida



  

Snabblänkar till: 
      Gävlesimsällskap SIM77 Sandvikens Sim och Hoppklubb

             OCTO OPEN  Livetiming       
OCTO STATISTIK
   


Funbeat logo

 

Postadress:
Harnäs-Skutskär SS - Simidrott
Leif Bergström, Norra Harnäsvägen 31
81491 Furuvik

Kontakt:
Tel: Leif 026-79019
E-post: This is a mailto link

Se all info